Spółka prawa handlowego przekształcona ze spółdzielni powstałej w 1944 roku (!). Profil produkcji: przemysł, produkcja urządzeń przemysłowych
Projekt zrealizowany na zlecenie Rady Nadzorczej Spółki. Interim na poziomie CEO
Opis przypadku
Spółka prawa handlowego produkująca urządzenia przemysłowe. Technologia produkcji opierająca się na pracy ręcznej: tokarki konwencjonalne, wiertarki, frezarki,. Duży udział spawania. Malowanie wyrobów natryskowe ręczne.
Produkty konkurencyjne produkowane głównie z ChRL charakteryzują się dużo niższą jakością i wiarygodnością ale przemawia za nimi kilkukrotnie niższa cena. Spółka posiada przewagę w postaci jakości – jej produkty są odpowiedzialne za bezpieczeństwo.
Głównymi klientami spółki są dwie firmy zagraniczne i dwóch dystrybutorów polskich.
Załoga składa się w większej części z pracowników wykwalifikowanych z czego większość to osoby przed emeryturą. Niski poziom wynagrodzeń. Brak podaży wykwalifikowanych pracowników.
Główny problem to niska wydajność. Spółka ma ciągłe problemy z terminową realizacją zamówień.
Płynność finansowa – brzegowa. Bieżące wpływy gwarantują jedynie bieżące regulowanie zobowiązań. Opóźnienia płatności – do 1 miesiąca. Baza dostawców nie aktualizowana.
Poważnym utrudnieniem była również kwestia ewidencji materiałowej i rozliczania kosztów które nie odzwierciedlały faktycznych procesów gospodarczych.
Infrastruktura (budynki, maszyny) zamortyzowane w złym lub bardzo złym stanie technicznym.
Występowały ryzyka operacyjne wynikające z niezgodności procesu produkcji z przepisami (BHP i ochrony środowiska) co groziło nakazem wstrzymania produkcji w przypadku kontroli organów nadzoru.
Spółka dysponowała własnym terenem zabudowanym budynkami produkcyjnymi. Część powierzchni wynajmowana zewnętrznym podmiotom. Wpływy z tego tytułu nie stanowiły istotnej pozycji po stronie AR.
Przeprowadzona analiza bilansu i RZiS wykazały, że spółka balansuje na granicy granicznych wartości dla wskaźników dyskryminacyjnych. (Model Hołdy Z=0,23, model Gajki i Stosa=0,20)
Podjęte działania
W pierwszym kroku przeprowadzono pełną analizę bilansu i P&L z ostatnich trzech lat. Dokonano także analizy rynku konkurencyjnego oraz porównania produktów potencjalnie konkurencyjnych.
Wnioski z analizy wstępnej: Firma osiąga przepływy finansowe na poziomie nie gwarantującym akumulacji kapitału lub też umożliwiającym dokonanie inwestycji. Proces produkcyjny jest nieefektywny pod względem logistycznym i kosztowym. Firma nie dokonywała działań mających na celu zwiększenie poziomu sprzedaży poprzez znalezienie nowych klientów lub zwiększenia wolumenu obrotu z istniejącymi klientami mając problemy z realizacją bieżących zamówień. Firma posiada nadmierne zapasy materiałów które zamawia zgodnie z minimami logistycznymi dostawców. Materiały dostarcza ograniczona liczba dostawców, nie poodejmowano działań w celu znalezienia nowych dostawców lub renegocjacji warunków współpracy z dotychczasowymi.
Jednak największym, zidentyfikowanym problemem okazała się dokumentacja techniczna. Konstrukcja produktów praktycznie nie zmieniała się od kilkudziesięciu lat. Ponadto całość dokumentacji pierwotnie powstawała w formie analogowej – była kreślona ręcznie. Podjęta została próba sporządzenia dokumentacji w formie elektronicznej jednak zawierała on wiele błędów lub też zawierała zmiany, które nigdy nie zostały wprowadzone.
Brak było kompletnej i wiarygodnej EPL (electronic parts list) i norm zużycia.
Plan działań: